Dževdet Tuzlić obilježava 35 godina profesionalnog novinarstva

262

Dzevdet Tuzlic - 35 godina rada

Ove godine navršava se 35 godina profesionalnog rada bosanskohercegovačkog novinara Dževdeta Tuzlića.
U Galeriji Akademije likovnih umjetnosti Sarajevo, tim povodom 29. marta ove godine u 19 sati, bit će otvorena multimedijalna izložba „Treća dimenzija i više od toga – ŽIVOT NA STICKU”, koja objedinjava dio opusa koji je sadržan u susretima sa nekim od najeminentnijih aktera svjetske, evropske, regionalne i bosanskohercegovačke kulturne scene u tom razdoblju.

Kultura je bila najćešći i najvažniji okvir tri i pol decenije dugog razdoblja Tuzlićevog bavljenja novinarstvom, čije obilježavanje u formi izložbe je zamišljeno kao prezentacija nekoliko karakterističnih segmenata iz veoma bogate novinarske prakse.
Bit će to svojevrsno dokumentarno putovanje kroz vrijeme protkano eksponatima radio aparata i pisaćih mašina od početka 80-tih do ere kompjutera, isječcima iz novina, audio i vizualnim materijalima intervjua i drugih novinarskih formi koje je ovaj svestrani novinar upražnjavao proteklih 35 godina profesionalnog bavljenja novinarstvom na radiju, televiziji i u printanim medijima. Postavka će biti obogaćena i fotografijama iz novinarske prakse, te drugim upečatljivim detaljima koji svjedoče o jednom vremenu i prostoru koji je prisutan u medijskoj zbilji i danas.
– „Treća dimenzija“ na radiju i „Dimenzija više“ na televiziji bile su sudionik i bilježnik, hroničar i analitičar zbivanja u sferi kulture tokom proteklih 35 godina na ovim prostorima.
Sama izložba trebala bi pokazati duh jednog vremena.
Ovaj jubilej želim podijeliti sa mnogobrojnim prijateljima, poznanicima, saradnicima, i svima onima koji su kao sagovornici sudjelovali u ovom projektu. Mojih 35 godina u novinarstvu posvećenih kulturi smatram prije svega uspjehom jedne časne profesije, nad kojom su se, na žalost, danas nadvili neki tamni oblaci. Ovaj jubilej ujedno je dokaz i primjer mlađim kolegama da ustraju u njegovanju iskonskih principa novinarstva, riječi su Dževdeta Tuzlića.

Sam naslov izložbe „Treća dimenzija i više od toga – ŽIVOT NA STICKU”, spoj je naslova emisija iz kulture koje je autor radio na radiju i televiziji, tj. spoj dva formata: „Treće dimenzije“ koja se emitirala na Drugom programu Radio Sarajeva duže od 11 godina, i „Dimenzije više“ koja se emitira na BHT1 skoro 7 godina. U pripremi je i publikacija pod naslovom “Život na sticku”, koja će biti svojevrsna hrestomatija naslova objavljivanih iz pera Dževdeta Tuzlića ili, pak, o njegovom radu.
Uvodničari te publikacije su Boro Kontić, Zija Dizdarević, Ivan Kordić i Nenad Šebek.

Promotori na otvorenju dokumentarne postavke biće Enver Kazaz , ugledni profesor Filozofskog fakulteta Sarajevo i Enver Hadžiomerspahić, direktor projekta ARS AEVI.

Za dizajn i kreiranje promotivnih materijala u okviru projekta obilježavanja ovog jubileja bile su zadužene agencije FABRIKA, KULT Bi dizajner Branko Bačanović, BHRT je priorodna potpora projekta, kao i RSG, Radio Kameleon, Radio M, NTV Hayat, CinemaTV i FACE TV, dok je agencija Media Content Management (MCM) odgovorna za PR.

Biografija

Bosanskohercegovački novinar rodjen 03. 08.1955. godine u Kotor Varoši, gdje je pohadjao osmogodišnju školu. Gimnaziju završio u Banja Luci 1974. godine, a 1978. diplomirao na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu, odsjek Žurnalistika.
Tokom studija volonterski radio u „Našim danima“, na radiju Sarajevo 202, beogradskom Radio Indexuu „Kotorvaroškom listu“, te banjalučkom „Glasu“. Na ORA „Šamac-Sarajevo 78“, gdje je bio urednik brigadirske radio-stanice u naselju Zavidovići.
Prvo profesionalno zaposlenje dobiva na II programu Radio Sarajevu 1. marta 1979. godine, gdje je 1981. Ustanovio emisiju „Treća dimenzija“, koja je trajala čitavih 11 godina. Istovremeno je dopisnik II programa Radio Beograda, prištinskog „Jedinstva“, zagrebačkog „Oka“, „Omladinskih novina“ iz Beograda, Radio Kopra i Radio Ljubljane i zagrebačkog „Danasa“.
Od 1982-1984 na Univerzitetu u Beogradu pohadjao Postdiplomski studij – smjer Diplomatija.
To razdoblje se veže i za odlazak na specijalizaciju iz oblasti filma i teatra na Filozofskom fakultetu Karlovog univerziteta u Pragu, te studijski boravak u Pragu, pripremajući gradju za nikad odbranjenu odobrenu magistarsku tezu na temu „Češka diplomatija izmedju dva svjetska rata“.
Tokom političkih gibanja 90-tih, pa narednih 15 godina stringer je dopisnik južnoslavenske redakcije BBC World Service.
Rat ga je zatekao na Radio Sarajevu, gdje je do kraja 1992. godine izvještavao iz Medjunarodnog press centra. Izlazi iz Sarajeva u humanitarnoj misiji. Crveni krst BiH ga angažirao kao vodju grupe 80-tak majki s djecom za Čehoslovačku.
To razdoblje se veže za saradnju na radiju WDR i Deutsche Welle u Kelnu, češkim novinama MF „DNES“, te bh novinama BH Ekskluziv, Bosna Press, Euro Bosna i Nova Bosna, revija „Naj“…
Nakon povratka iz inostranstva radi kao slobodan novinar, pored BBC i WDR i za listove „Zajednica“, uredjuje OHR-ov list za izbjeglice „Povratak“, te Radio FERN, gdje tokom 1998. i 1999. godine bio urednik Specijalnih programa. Radio i kao direktor zagrebačkog ogranka Dizajn studija “Ringeis” u periodu 1998-2000. godina.
Verificirani je trener BBC i predavač na novinarskim školama BBC i Visokoj školi novinarstva Media plan u Sarajevu.
Tokom 2000. i 2001. godine šef je dopisništva, a potom urednik Redakcije za kulturu Nezavsnih novina.
Formiranjem Radio-televizije Federacije BiH, u oktobru 2001. godine, dolazi na mjesto urednika Programa za kulturu, te odgovornog urednika Kulturno-zabavnog programa FTV-a.
Od 2002. godine koordinator je projekata Centra za demokratizaciju i pomirenje iz Soluna, radeći na projektima koji promoviraju civilno društvo, lokalnu zajednicu i proučavanje historije, za što se veže i štampanje nekoliko knjiga i udžbenika..
U ljeto 2007. prelazi na Televiziju Bosne i Hercegovine i uspostavlja Redakciju za kulturu, na čijem čelu se nalazi i danas. Iste godine ustanovio je magazin iz kulture „Dimenzija više“.
Za svoj rad više puta je nagradjivan. Osim Zlatne značke Univerziteta u Sarajevu za izuzetne rezultate tokom studiranja, dobitnik je više društvenih priznanja.
Proglašen je novinarom godine Bosne i Hercegovine 1983. godine, a jugoslovensku nagradu za novinarstvo – “7 sekretara SKOJ-a” dobio godinu dana kasnije. Dobitnik je Plakete za doprinos održavanju 14. ZOI, Plakete Odbora za obilježavanje 60 godina Bitke za ranjenike, Zahvalnice za poseban doprinos u radu RTV Federacije BiH 2004. godine, Plaketa Matice hrvatske Mostar za dorinos u promociji kulture 2013. godine, te Zahvalnice Gazi-Husrev-begove biblioteke za doprinos medijskoj promociji ove kapitalne kulturne ustanove 2014. godine.
Sa dokumentarnim i TV emisijama iz kulture učestvovao na medjunardnim TV festivalima u Baru, Marseju i Tuzli.
Predsjedavao radom selekcione komisije na Medjunarodnom TV festivalu Bar u dva navrata, član Poletovog žirija na Festivalu jugoslovenskog filma u Puli, predsjednik Žirija studentskih filmova festivala „Braća Manaki” Bitola, član Žirija Festivala animiranog filma u Neumu, Festivala o ljudskim pravima u Tuzli, Medjunarodnog filmskog festivala u Skoplju, dva puta član Žirija Pozorišnih igara u Jajcu, 2005. i 2012. godine, žirija 48. MESS-a Sarajevo, Žirija kritike 52. MESS-a, Žirija za najbolju radio dramu BHR1, za dodjelu književne nagrade „Kočićevo pero”…
Bavi se i prevodjenjem. Govori engleski, češki i ruski jezik.
Živi i radi u Sarajevu.